Biden: Soruşturma iddiaları onaylarsa Cuomo istifa etmeli – Associated Press

NEW YORK (AP) – New York Valisi Andrew Cuomo'ya cinsel taciz iddiaları üzerine baskı Salı günü Beyaz Saray'a ulaştı ve Başkan Joe Biden, eyalet başsavcısının soruşturması onun aleyhindeki iddiaları doğrulaması halinde Cuomo'nun istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Biden, ABC News ile yaptığı röportajda açıklamalarda bulundu. Çarşamba günü yayınlanması planlanıyor. Haber sunucusu George Stephanopoulos, soruşturmanın kadınların iddialarını doğrulaması halinde Cuomo'nun istifa edip etmeyeceği sorulduğunda, Biden "evet" dedi ve "Sanırım onun da yargılanacağını düşünüyorum" dedi.

Biden, "Öne çıkmak çok cesaret gerektiriyor, bu yüzden ciddiye alınması gerektiği varsayılıyor," dedi Biden. "Ve araştırılmalı ve şu anda devam eden şey bu."

İLAN

Cuomo, birkaç eski personel de dahil olmak üzere birden fazla kadına cinsel tacizde bulunduğu veya uygunsuz davranışlarda bulunduğu iddialarıyla karşı karşıya. Eski çalışanlar, Cuomo'yu evcil hayvan takma adlarıyla aşağılamak ya da görünüşleri hakkında nesnelleştirici açıklamalar yapmak, istenmeyen öpücüklere ve dokunuşlara maruz bırakmak ya da onlara cinsel yaşamları hakkında soru sormak gibi işyerinde taciz etmekle suçladılar.

Cuomo ayrıca, geçen yılın sonlarında Albany'deki valinin konağına çağırdıktan sonra bir kadın personeli gömleğinin altına el yordamıyla götürdüğü iddiasıyla karşı karşıya. Herhangi bir kadına uygunsuz bir şekilde dokunmayı reddetti.

Cuomo aleyhinde açıkça konuşan ilk kadın Lindsey Boylan, valinin rızası olmadan onu dudaklarından öptüğünü ve "sırtımdan, kollarımdan ve bacaklarımdan bana dokunmak için yolunun dışına çıkacağını" söyledi.

The New York Times bildirdi Boylan'ın Aralık ayında valiyi taciz etmekle suçladığı Salı günü, Cuomo'nun bazı yardımcıları ve müttefikleri, güvenilirliğini zayıflatmak için bir kampanyanın parçası olarak ona saldıran açık bir mektup hazırladılar.

Doğrudan bilgisi olan üç kişiyle konuşan Times, mektubun Boylan'ı siyasi güdülenmekle suçladığını söyledi. İnsanlardan biri Times'a, Cuomo'nun taslağın hazırlanmasına dahil olduğunu söyledi.

Sonunda mektup yayınlanmadı.

Cuomo'nun ofisine Times'ın raporunun yanı sıra Biden'ın yorumlarını soran bir sorgu gönderildi.

Üç dönemlik vali, aralarında New York'un iki ABD senatörü Chuck Schumer ve Kirsten Gillibrand'ın da bulunduğu Demokrat arkadaşlarının istifa çağrılarını reddetti ve New Yorklulardan Eyalet Başsavcısı Letitia James başkanlığındaki soruşturmanın sonuçlarını beklemelerini istedi.

James geçen hafta Cuomo soruşturmasını yönetmesi için eski bir federal savcı olan Joon Kim'i ve istihdam ayrımcılığı avukatı Anne Clark'ı seçti. Tam mahkeme celbi yetkisine sahipler ve bulgularını halka açık bir raporda belgeleyecekler.

Suçlayıcılarından biri buluştu Pazartesi günü müfettişlerle dört saatten fazla.

Cinsel taciz soruşturması, Cuomo'nun, yönetiminin huzurevlerinde COVID-19 salgınları hakkındaki verileri nasıl ele aldığını araştıran federal savcıların incelemesine ek olarak.

Biden, 1993 yılında Capitol Hill'deki bir ofis binasının bodrum katında onu el yordamıyla öptüğünü söyleyen, personelinin eski bir üyesi olan Tara Reade tarafından cinsel saldırı suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Biden iddialarını yalanladı ve çok sayıda mevcut ve eski Biden personeli böyle bir karşılaşmayı hatırlamadıklarını söylediler.

Biden ayrıca, başkanlığa aday olurken kişisel alana saygı duymadığı için eleştirilerle karşılaştı ve onu bir video yayınlamaya teşvik etti. "çok daha dikkatli" olacağına söz verdi.

Check Also

Poliția din Portland declară revolte în timp ce manifestanții sparg geamurile la aniversarea crimei lui George Floyd – OregonLive

Poliția din Portland a declarat marți o revoltă pe fondul unei demonstrații distructive din centrul …