Biden, cinsel tacizin doğru olduğunu iddia ederse Cuomo'nun istifa etmesi gerektiğini ve kovuşturmaya uğrayabileceğini söyledi – NBC News

Başkan Joe Biden, New York Valisi Andrew Cuomo'nun, son zamanlarda Demokrat'a karşı birkaç kadının cinsel taciz iddialarının eyalet başsavcısı tarafından yürütülen bir soruşturmayla doğrulanması durumunda istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Salı günü yayınlanan röportajın bir bölümünde ABC'den George Stephanopoulos'un Cuomo aleyhindeki iddiaları Biden'a soruldu.

Soruşturmanın öne çıkan birkaç kadının iddialarını doğrulaması durumunda Cuomo'nun istifa etmesi gerekip gerekmediği sorulduğunda Biden, "Evet," dedi. "Bence o da muhtemelen yargılanacak."

Röportajın tamamı Çarşamba günü yayınlanacak.

Birkaç kadın Cuomo'yu uygunsuz davranışlarla suçlayarak istifa etmesini istedi. Cuomo, kimseye uygunsuz bir şekilde dokunmayı reddetti, ancak insanları rahatsız edecek şekillerde davrandığını kabul etti. Bunun kasıtsız olduğunu söyledi ve özür diledi .

Yorumlar, Biden'ın bu hafta başlarında soruşturmanın ortaya çıkardığına dair bir bekleyip görmesi gerektiğini söyledikten sonra bugüne kadarki en güçlüsü. Onun yorumları, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, aralarında Sens.Chuck Schumer ve Kirsten Gillibrand'ın da bulunduğu düzinelerce Demokrat'ın (her ikisi de New York'tan) Cuomo'nun istifasını reddetmesinin ardından geldi.

Pazar günü ABC'den "Bu Hafta" ile konuşan Pelosi, suçlamaları "inandırıcı ve ciddi" olarak nitelendirerek, New York Başsavcısı Letitia James'in iddialarla ilgili olarak yürüttüğü soruşturmaya güvendiğini de sözlerine ekledi.

Meydan okuyan bir Cuomo, geçen hafta gazetecilere Schumer ve Gillibrand'ın açıklamasından önce verdiği bir telefon brifinginde "kültürü iptal etmek için" boyun eğmeyeceğini ve hiçbir yere gitmeyeceğini söyledi.

"İstifa etmeyeceğim," dedi ve milletvekillerinin James'in soruşturması sonuçlanana kadar gerçekleri bilmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Yaklaşık 60 eyalet milletvekilinden oluşan bir grup, Cuomo'nun istifasını talep etti ve Eyalet Meclis Başkanı Carl Heastie, Demokrat yoldaşı aleyhindeki iddialarla ilgili olarak görevden alma soruşturması başlatması için Meclis Yargı Komitesine yetki verdi.

Biden, ABC News röportajında "bir kadının doğruyu söylediği varsayılmalı ve ortaya çıkmasıyla günah keçisi ilan edilmemeli ve mağdur edilmemelidir" dedi.

"Ortaya çıkmak çok cesaret istiyor. Bu yüzden ciddiye alınmaları gerektiği varsayılıyor. Ama söylediklerinin doğru olup olmadığını belirlemek için bir soruşturma yapılmalı. Ve şu anda devam eden şey bu."

James, bu soruşturmayı yürütmek için biri eski ABD avukatlarından biri olan iki avukat atadı.

Check Also

Poliția din Portland declară revolte în timp ce manifestanții sparg geamurile la aniversarea crimei lui George Floyd – OregonLive

Poliția din Portland a declarat marți o revoltă pe fondul unei demonstrații distructive din centrul …